Zeitgeist

Koleżanka podesłała mi link do ciekawego filmu: http://video.google.com/videoplay?docid=-5870901554543719947 (Pani Karolino, dziękuję za pamięć).

Part I

Oglądałem tę część z zapartym tchem, gdyż? w dużym stopniu zgadza się z moimi obserwacjami i przemyśleniami. A zaczęło się od czytania dziejów Kriszny w wieku pacholęcym. Niezwykle znajomy wydał mi się ów bóg. Potem było zaczytywanie się w Biblii, poznawanie mitologii związanej z Tarotem i wyszukiwanie potwierdzenia tego, co czułem od dawna ? religia jest wielką mistyfikacją. Daleki jestem od spiskowej teorii dziejów. Nie wierzę w istnienie organizacji sterującej z ukrycia światem. Myślę jednak, że nasza historia opiera się na wykorzystywaniu gotowego, odziedziczonego po poprzednikach sposobu wpływania na społeczeństwa ? religię. Co więcej ? wielu z tych, którzy wykorzystywali/wykorzystują religię do własnych celów wierzy w nią i nie ma świadomości fałszu. Zatem nie tylko fałszerze tworzą fałsz, ale i fałsz tworzy fałszerzy. I to ten mechanizm ? moim zdaniem ? sprawia, iż mistyfikacja trwa nieprzerwanie od tysiącleci.

Part II

Mam zbyt małą wiedzę, by wierzyć lub nie we współudział CIA w zamachu z 11 września, ale… Jestem pasjonatem lotnictwa. Jestem modelarzem. Widziałem z jaką siłą uderza mały model samolotu w grupę ludzi, przy czym skrzydła są prawie tak samo niebezpieczne jak kadłub. Krótko po 9/11 oglądałem w sieci wiele fotek Pentagonu. Na ścianach gmachu nie było śladów skrzydeł. Podobnie na trawniku. Tłumaczenie, że skrzydła ?złożyły się? obraża moją inteligencję. Albo fotki były retuszowane, albo coś tu brzydko pachnie. 🙂

Przestrzegam jednak przed bezkrytycznym przyjmowaniem spiskowych teorii dziejów. W swej sensacyjności są atrakcyjne, w swej atrakcyjności mogą być równie fałszywe, co rzeczywiste spiski. Czasami lepiej powiedzieć ? NIE WIEM.

Part III

Podatki Teoria mówi, że społeczeństwo godzi się (?) na pewne formy ograniczenia wolności osobistej (w tym finansowej) w zamian, za usługi ze strony państwa ? np. poczucie bezpieczeństwa (istnienie wojska, służb ratowniczych, porządkowych). O ile Skandynawowie mogą uznać, iż teoria wcielona jest w praktyce, o tyle wielu Polaków czuje dysproporcję między tym co daje, a tym, co otrzymuje w zamian.

Wojna Wspomniane poczucie dysproporcji narasta w związku z obecnością naszych wojsk w Iraku i Afganistanie. Cóż realnie zyskujemy za przelaną krew i stracone fundusze? A może pytanie powinno brzmieć ? kto na tym zyskuje? Ale czy możliwe jest, by korporacje manipulowały rządami w kierunku akcji zbrojnych? Skoro możliwy był Stalinizm, gdzie okrucieństwa ?firmował? jeden człowiek, to dlaczego nie ?korporacjonizm?, gdzie odpowiedzialność moralna nie obciąża jednej osoby, a całe grupy, czy instytucje.

TV Kiedyś kontrola społeczna opierała się na religii. Teraz na konformizmie medialnym. Pytanie ? czy społeczeństwo może istnieć bez jakiejś formy kontroli? Zapewne nie. A brak społeczeństwa to chaos. Zatem zmienia się medium, nie mechanizm. Problem polega na tym, że kultura masowa w jeszcze większym stopniu odmóżdza jednostkę, a co gorsze wywołuje patologię w relacjach międzyludzkich. Istnieje też zjawisko centralizacji kontroli, gdzie „naturalne” mechanizmy kontrolne zastąpią sztuczne normy służące określonym interesom. Mamy z tym do czynienia w swoim życiu – wielu z nas ubiera się modnie, wybiera polityka z błękitnymi źrenicami, nienawidzi arabów nie znając żadnego.

Rząd światowy A może to jest wyjście ? jeden rząd, jedna armia, jeden bank. Pytanie tylko o cele tego rządu, armii i banku.

Ciekawy film, warty refleksji. Zapewne pomocny jest w uświadomieniu sobie, że w ramach danej sytuacji zewnętrznej mamy olbrzymi wpływ na swoje życie. To od nas zależy, czy media zniszczą w nas indywidualizm. To nasz intelekt jest najlepszą obroną przed fałszem (przecież jest tak wiele rzeczy, które spędzają nam sen z powiek, a są w istocie bzdurami, wytworami cywilizacji i mrzonkami), a nasza wola przed odmóżdzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.