Modelarski silnik rakietowy

silnik2.jpg

Cena gotowych silniczków jest przystępna, zaś ich amatorskie wykonywanie niebezpieczne i kłopotliwe. Dlatego też ich wykonanie pozostawiam fachowcom. Warto jednak wiedzieć jak silniczek rakietowy jest zbudowany i jak działa. Oto jego przekrój:
silnik.jpg
Silniczek taki odpala się zapalając włożony w dyszę wylotową lont lub uruchamiając zapłonnik elektryczny (kawałek drutu oporowego przez który przepuścimy prąd rozgrzewa się i zapala paliwo silnika). Ja stosuję kombinację obu tych metod i zapłonnik zawijam wokół lontu – to niezawodne rozwiązanie. Aby lont nie wypadł z dyszy silnika zabezpieczam go delikatnie wciskając w otwór kawałek wykałaczki (by nie zakorkować dyszy) . Lonty sprzedawane są w komplecie z silnikami. Palące się paliwo wytwarza dużo gazów, które wydostają się z impetem przez otwór duszy napędzając rakietkę. Ta nabiera prędkości. Gdy paliwo wypali się rozpędzona rakietka unosi się jeszcze w górę. Wtedy pali się opóźniacz, czyli materiał, który wypala się w określonym czasie umożliwiając modelowi lot do góry dzięki owej sile pędu. Gdy nasz pojazd kosmiczny zwolni i zaczyna spadać wypalony opóźniacz zapala ładunek prochowy. Ten wybucha w stronę korpusu i wytwarzając podmuch wypycha głowicę i spadochron lub taśmę hamującą. Rakietka dzięki zastosowanemu systemowi hamującemu bezpiecznie ląduje na ziemi.
WAŻNE: PRZY STARCIE MODELU POWINNIŚMY ZNAJDOWAĆ SIĘ 5 METRÓW OD RAKIETKI Z DALA OD ZABUDOWAŃ, LASU, STOGÓW SIANA…
Na silniczkach widnieją dziwaczne napisy. Np. PS B 15-5. Czas wyjawić ich znaczenie. PS to oznaczenie producenta (w tym przypadku Piotr Sornowski). B to klasa silnika, określające ich impuls całkowity. Są różne klasy:

KLASA IMPULS CAŁKOWITY [N*s]
A 0,01 – 2,50
B 2,51 – 5,00
C 5,01 – 10,00
D 10,01 – 20,00
E 20,01 – 40,00
F 40,01 – 80,00
G 80,00

Ów impuls całkowity to iloczyn czasu pracy silnika i jego ciągu – na przykład silnik wytwarza 3 niutony w 3 sekundy, to jego impuls całkowity wynosi 9Ns (niutonosekund).
Liczba 15 oznacza ciąg maksymalny, w tym przypadku 15N. Zaś piątka to oznaczenie czasu pracy silnika i opóźnienia w sekundach.
Silniki rakietowe można kupić w wielu sklepach modelarskich, w tym wysyłkowo, podobnie zresztą jak zestawy rakietek:
www.gamahobby.com
www.artmodelkrosno.com.pl
www.modelarski.com
www.modele.sklep.pl

Tabela skopiowana z Polskiej Witryny Modelarskiej – autor Krzysztof Walecki

3 myśli do „Modelarski silnik rakietowy”

  1. Impuls całkowity jest całką z ciągu po czasie działania. Gdyby siła ciągu była stała przez cały czas działania to wtedy byłby to iloczyn.

    Dla czystych fizyków jest to zmiana pędu zwana popędem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.