Panel startowy

Zależało mi, by rakietki odpalał mój dwuletni synek. Oczywiście nie wręczę mu zapałek. Wykonałem zatem prosty panel startowy zasilający drut oporowy, który dotyka lontu zapłonowego. Drut pod wpływem przepływu prądu nagrzewa się i zapala lont, a ten uruchamia rakietowy silnik modelarski.

panel1.jpg

Obudowa naszego panelu to metalowe pudełko po kawie Jakobs

panel7.jpg

oklejone samoprzylepną okleiną meblową, która akurat zalegała w szafie.

panel6.jpg

Źródłem prądu są dwie połączone szeregowo „płaskie” baterie. Przed migrowaniem wewnątrz obudowy zabezpieczyłem je gąbką.

panel3.jpg

Z baterii wychodzą dwie blaszki. Po ich zgięciu (złożeniu na pół) mają rozmiar wsuwki samochodowej męskiej, na którą można wsunąć końcówki żeńskie (wsuwki, czyli połączenia elektryczne). Dzięki ich zastosowaniu mamy połączenie rozłączne.

panel2.jpg

Między rakietą, a bateriami umieściłem wyłącznik główny, superjasną (by jej światło było widoczne w słoneczny dzień) diodę informującą o tym, że zasilenie jest włączone i przycisk stykowy – po jego wciśnięciu prąd wychodzi przez kilkumetrowy przewód do zapłonnika – drutu oporowego:

schemat.jpg

W szereg z diodą należy wlutować opornik, w przeciwnym wypadku dioda szybko zniszczy się przy napięciu 9V. Opornik dobrałem eksperymentalnie – mierzyłem pobór prądu z różnymi opornikami za pomocą zwykłego miernika uniwersalnego i wybrałem taki, przy zastosowaniu którego natężenie pradu wynosiło 20mA.

panel4.jpg

Ponieważ nie miałem drutu oporowego zapłonnik wykonałem z rozbitej żaróweczki samochodowej. Żarnik takiej żaróweczki w powietrzu spala się, gdy przepuścimy przezeń prąd i oczywiście zapala lont rakiety, którego dotyka.

panel5.jpg

A oto nasz terenowy sposób podłączenia zapłonnika:

panel8.jpg

Ćwicząc w domu zamiast zapłonnika podłączona była żaróweczka i mój Jędruś w mig nauczył się obsługi panelu – wie, że najpierw musi włączyć zasilanie, a następnie wcisnąć czerwony przycisk zapłonu. Zuch chłopak… za tatą. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.